Further notice of election and declaration of elected candidates

Nominations have now closed for the 2022 triennial local authority elections. Listed below are details of the confirmed candidates for Christchurch City Council.

Where elections are required they will be conducted by postal voting using the First Past the Post electoral system. Voting will open on Friday 16 September 2022 and will close at 12 noon on Saturday 8 October 2022.

Mayor (1 required)

BROMLEY Carl (Independent - I Hear I Care)
CHIRNSIDE Mark (Chirny for Mayor)
HANSEN Tubby (Economic Euthenics)
JELLEY Stephen (Stop the Stadium)
KINGI-PATTERSON Drucilla (Independent)
MAUGER Phil (Let's Get Stuff Done)
MEATES David (Listens, Leads and Gets Results)
NITRO Nikora (Independent)
PARK Sam  
THE WIZARD OF NZ   (Independent)
WAKEMAN Peter (Independent)

  

Banks Peninsula Ward Councillor (1 required)

DYER Jeremy  
FIELDS Tyrone (The People's Choice)
HARRISON Nigel (Independent)
ORNSBY Libby (Best for Banks Peninsula)
PEDEN Victoria (Tori) (Your Voice for Banks Peninsula)
SMITH JJ  
WINTER Scotty (Independent)

 

Burwood Ward Councillor (1 required)

BARBER

Kelly

(Independent for Burwood)
LOMAX Michelle (Labour)
WILSON Mike (A True Independent)

 

Cashmere Ward Councillor (1 required)

FARRELLY Colleen (Independent)
LESLIE Keir (The People's Choice - Labour)
SCANDRETT Tim (Truly Independent) 

 

Central Ward Councillor (1 required)
DAVIDS Alexandra (Independent)
MCLELLAN Jake (Labour)
MCPAIKE Stephen (Independent)

 

Coastal Ward Councillor (1 required)

CROSS Don (Independent)
DONOVAN Celeste (Independent - Let's Make Waves)

MONEY

Kim (Independent)

 

Fendalton Ward Councillor (1 required)

GOUGH James (Independent Citizens)
MEURK Colin (Independent)

 

Halswell Ward Councillor (1 required)

CHEN Cissy

(Independent)

LONSDALE Paul

(Independent Citizens)

MOORE

Andrei

(Independent)

MUKHIA Prawindra

(Independent)

 

Harewood Ward Councillor (1 required)

BENNETTS Fiona  
KEOWN Aaron (Independent Voice of Harewood)
KINGI-PATTERSON Drucilla (Independent)

 

Heathcote Ward Councillor (1 required)

GRAY Rob

(Independent)

HALL Will (Independent Voice for Heathcote)
TEMPLETON Sara (Strong Communities; Sustainable Future)

 

Hornby Ward Councillor (1 required)

MOSS

Kim

(The People's Choice - Labour)
PETERS Mark (Independent For Hornby)
TAIT Derek (Independent)

 

Innes Ward Councillor (1 required)

BROMLEY Carl (Independent - I Hear I Care)
COTTER Pauline (The People's Choice)
JONES Ali (Independent)

WILSON

Mark (Independent Voice for Innes)

 

Linwood Ward Councillor (1 required)

COGLE Sally (Independent)
JOHANSON Yani (The People's Choice - Labour)

 

Papanui Ward Councillor (1 required)

DAVIDSON Mike (Independent)
HENSTOCK Victoria (Your Local Independent Community Voice)

 

Riccarton Ward Councillor (1 required)

CHIRNSIDE Mark (Chirny for Mayor)
HARRISON-HUNT Tyla (The People's Choice)
JONES Fiona (Independent)
JONES Luke (Independent)
SIMMONDS Peter (Independent)
WALKER Renée (Independent Citizens)
YAU Sam (Independent)

 

Spreydon Ward Councillor (1 required)

COKER Melanie (The People's Choice - Labour)
CRAZE Terry  
HANSEN Tubby (Progressive Nudist)
LU Sam  

 

Waimairi Ward Councillor (1 required)

LIST Kevin (Independent)
MACDONALD Sam (Independent Citizens)
SAMUEL Laly (Independent)

 


 

Te Pātaka o Rākaihautū Banks Peninsula Community Board

Akaroa Community Subdivision (2 required)

CREW Jason  

HARRISON

Nigel  
HUSSAIN Asif (Independent)
MOLLOY Keith  

 

Lyttelton Community Subdivison (2 required)

DAVIDSON

Reuben

(The People's Choice)
FRATER Jillian (Independent)
LUM-WEBB Cathy (The People's Choice)
TAHAU PATON Vicki (Restore, refresh, refocus)

 

Mt Herbert Community Subdivision (2 required)

NEEDHAM Howard  
SMITH JJ  
SWINDELLS Luana (The People's Choice)

 

Wairewa Community Subdivision (1 required)

LESLIE Lyn (Independent)
MARSH Ben (Independent)

 


 

Waitai Coastal-Burwood-Linwood Community Board

Burwood Ward (2 required)

BAKER

Tim

(Labour)
GIBBS Mike (Independent)
MITCHELL Greg (Independent)
WILSON Mike (A True Independent)

 

Coastal Ward (2 required)

CROSS Don (Independent)
FAY Samantha (Independent)
HEWISON Alex (The People's Choice - Labour)
STOCK Matt (Independent)
ZERVOS Jo (Independent)

 

Linwood Ward (2 required)

COGLE Sally (Independent)

MCMAHON

Paul (The People's Choice - Labour)
SIMONS Jackie (The People's Choice - Labour)
SINGH Jack  

 


 

 Waimāero Fendalton-Waimairi-Harewood Community Board

Harewood Ward (2 required)

BENNETTS Fiona  

CHEN

Linda (Independent Citizens)
MIDDLEMISS Jason (Independent Citizens)

 

Waimairi Ward (2 required)

LIST Kevin (Independent)
MCCORMICK Nicola (Avonhead Community Group)
PARANJAPE Shirish (Independent Citizens)
SAMUEL Laly (Independent)
WALL Mike (Independent)

 


 

Waipuna Halswell-Hornby-Riccarton Community Board

Halswell Ward (2 required)

BACON Ngaire (Independent)

GERADTS

Adele (The People's Choice)
MORA Debbie (Independent)
POLLISCO Marie (The People's Choice)
SINGH Pereen (Independent Citizens)

 

Hornby Ward (2 required)

ALDERSON Richard (A Better Hornby)
BRODIE Brian (Independent)
BRUNTON Sarah (Independent)
BUUNK Henk (The People's Choice - Labour)
PALMER Matt (Independent for Hornby)
SINGH Manjit (Independent)
TAIT Derek (Independent)

 

Riccarton Ward (2 required)

BROUGHTON Helen (Independent Citizens)
CHANDLER Luke (Independent Citizens)
FOUDA Gamal (The People's Choice)
GRAHAM Mel  
HARRISON-HUNT Tyla (The People's Choice)
JONES Fiona (Independent)

 


 

Waipapa Papanui-Innes-Central Community Board

Central Ward (2 required)

GAUTAM Sunita (Labour)
HOFFMAN Jamie  
KONG Simon (Independent)
MCDONALD Kevin (Freedom Independent)
MCPAIKE Stephen (Independent)
MILLER John (Labour)

 

Innes Ward (2 required)

CHAPPELL-EASON Holly (Independent)
CHHETRI Shreejana (The People's Choice)
DOBBIE Robbie (Your Local Independent)
FRANICEVIC Scott  
MCEVOY Harrison (Independent)
PENGELLY Andrew  
TWADDELL Emma  
VENNING Juliana (Independent)
WILSON Mark (Independent Voice for Innes)

 


 

Waihoro Spreydon-Cashmere-Heathcote Community Board

Cashmere Ward (2 required)

FARRELLY

Colleen (Independent)
JACKSON Finn (Independent)
LESLIE Keir (The People's Choice - Labour)
SAMPSON Lee (The People's Choice - Labour)

 

Heathcote Ward (2 required)

ADAM-SMITH Jared  
GRAY Rob (Independent)
HALL Will (Independent Voice for Heathcote)
JOHNS Deirdre (Independent - Community led progress)
LATHAM Darrell (Independent)
LINDLEY Tim (For Communities You'll Love To Live In)
ROBERTS Carl  
SILVERS Karen (Independent)
WATKINSON Hannah (Future Focussed for Strong Communities)

 

Spreydon Ward (2 required)

CRAZE Terry  
GILLING Benny (Independent)
HANSEN Tubby (A bus for Sommerfield)
KENNEALLY Roy (The People's Choice - Labour)
LU Sam  
TRUSTRUM Vicki (Independent)
WARD Callum (The People's Choice - Labour)

 


 

The following nominations were also received where the number of nominations did not exceed the available vacancies:

 

Waimāero Fendalton-Waimairi-Harewood Community Board

Fendalton Ward (2 required)

CARTWRIGHT David (Independent Citizens)
WILLIAMS Bridget (Independent Citizens)

As the number of nominations received did not exceed the number of vacancies, David CARTWRIGHT and Bridget WILLIAMS are elected unopposed.

 

Waipapa Papanui-Innes-Central Community Board

Papanui Ward (2 required)

BRITTEN Simon (Think Papanui)
NORRISH Emma (Independent)

As the number of nominations received did not exceed the number of vacancies, Simon BRITTEN and Emma NORRISH are elected unopposed.

 


 

Enrolment and Special Voting Arrangements

Christchurch City Council residents who are not listed on the final electoral roll for these elections can enrol by calling 0800 36 76 56, visiting the Electoral Commission website: www.vote.nz(external link), by texting your name and address to 3676 to get a form sent to you or by email request to enquiries@elections.govt.nz up to 4pm on Friday 7 October 2022.

Christchurch City Council ratepayers who are not listed on the final electoral roll for these elections can obtain enrolment forms at Christchurch City Council Civic Offices, 53 Hereford Street, ccc.govt.nz/elections or phoning 03 941 8581 up to 4pm on Friday 7 October 2022. Online applications for ratepayer elector registration can also be made online: www.electionz.com/ratepayer.(external link)

Special voting facilities for the above elections will be available from 9am to 5pm Monday to Friday, from Friday 16 September until Friday 7 October at:

  • Christchurch City Council Civic Offices, 53 Hereford Street
  • Fendalton Service Centre, 4 Jeffreys Road, Fendalton
  • Hornby Service Centre, 2/8 Goulding Avenue, Hornby
  • Linwood Service Centre, Eastgate Mall, first floor, Corner Buckleys Road and Linwood Avenue
  • Beckenham Service Centre, 66 Colombo Street, Beckenham
  • Te Hāpua Halswell Service Centre, 341 Halswell Road, Halswell
  • Shirley Service Centre, 36 Marshland Road, Shirley.

By emailing elections2022@ccc.govt.nz or phoning 03 941 8999.

 Special voting facilities will also be available from 10am to 2pm Monday to Friday from Friday 16 September until Friday 7 October at:

  • Lyttelton Service Centre, 18 Canterbury Street, Lyttelton
  • Akaroa Service Centre, 78 Rue Lavaud, Akaroa.

On Saturday 8 October, special voting facilities will be available from Christchurch City Council Civic Offices, 53 Hereford Street, from 9am until the close of voting at noon.

 

Jo Daly

Electoral Officer – Christchurch City Council

Civic Offices, 53 Hereford Street

PO Box 73016, Christchurch 8154

elections2022@ccc.govt.nz

(03) 941 8581 or 027 236 9052

www.ccc.govt.nz/elections